❯     ❯   Sapık - Psycho (1960)

Favori Sapık - Psycho (1960)

Sapık - Psycho (1960)
Değerlendir:
 • +12
Yönetmen:
{film-director}
Senaryo:
{film-writers}
Film Yılı:
{film-year}
Imdb:
8,6
Film Türü:
{film-genre}
Film Dili:
{film-language}
Oyuncular:
{film-stars}
ülke:
{film-country}
Süresi:
109 dakika
Marion Crane(Janet Leigh), Arizonada bir emlak ofisinde çalışmaktadır.Sevgilisi Sam(John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır. Bir cuma günü, patronu Mariona bankaya para yatırması için 40 bin dolar verir.Marion, bu parayla Samle hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Samle buluşmaya gider. Yolda Bates Motelde konaklamak zorunda kalır. Moteli işleten Norman Bates(Anthony Perkins), annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır.Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir ve yatmadan önce duş almaya karar verir. Sinerma tarihinde adından ünlü duş sahnesiyle söz ettiren, türünün en önemli örneklerinden Sapık, Alfred Hitchcockun başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.
Alternatif Partlara Bakınız.
 1. berat4963
  Alfred Hitchcock'un, sinemada bir üstat olduğunu bir kez daha kanıtladığı başyapıt. Filmdeki banyo sahnesi, filmden hatta belki Alfred Hitchock'tan bile daha çok bilinir. Bu sahne kendisinden sonraki bir çok filme ilham kaynağı olmuş ve kullanılmıştır.

  Psycho, gerilim türünün en iyilerinden biridir. Hitchcock'un yarattığı atmosfer, her an kötü bir şey olacakmış hissi veren müzik ve tabi ki Anthony Perkins'in muhteşem oyunculuğu bu gerilimi en üst seviyeye çıkartıyor. Diyaloglar çok zekice. Film boyunca gerilim ve merak duygusu hiç azalmıyor. Film, seyirciyi şok edecek, büyük bir sürpriz ile bitiyor.

  Filmin ana karakteri Norman Bates'in yaşadığı ev üç katlıdır. Ünlü Sloven sosyolog ve filozof Slovaj Zizek, filmdeki evin katlarının id, ego ve superego ile eşleştiğini söyler. giriş katı egodur, Norman Bates burda normal bir şekilde hayatını yaşar. Üst katta istekleri bitmeyen, memnun edilmesi imkansız olan superego vardır, anne orada yaşar. Alt kat ise id olup toplum kurallarının hiçe sayıldığı yerdir.

  ''Hitchcock filmi siyah beyaz çekmesinin nedenlerinden birinin, renkli çekildiği takdirde bir gerilim filminden çok kanlı bir korku filmi görünümünde olacağı endişesini taşıması olduğunu belirtmişti. Asıl neden ise filmi mümkün olduğunca ucuza mal etmek istemesiydi. Ona göre siyah beyaz çekilmiş ucuz B-film'ler gişede çok iş yapıyorsa, yine siyah beyaz çekilmiş, ucuza mal olmuş ama kaliteli bir film kimbilir nasıl bir gişe yapardı. Nitekim tahmininde yanılmadı ve 1 milyon doların altında bir maliyetle tamamlanan film tam 40 milyon dolar hasılat yaptı.'' (Vikipedi)


  Anthony Perkins'in, muhteşem oyunculuğuna değinmeden bitirmek olmaz. Kendisi Norman Bates rolünde çok çok iyi.
  • 18 Şubat 2015 19:55