❯     ❯   Fırtına - Bahoz (2008)

Favori Fırtına - Bahoz (2008)

Fırtına - Bahoz (2008)
Değerlendir:
 • +111
Yönetmen:
Kazim Öz
Senaryo:
Kazim Öz
Film Yılı:
Imdb:
7,3
Film Türü:
Dram
Film Dili:
Türkçe, Kürtçe
Oyuncular:
Cahit Gök, Havin Funda Saç, Selim Akgül
ülke:
Türkiye
Süresi:
156 min
Kürtçe'de Fırtına anlamına gelen Bahoz filmi, Türkiye'de bir dönem sineması özelliği taşıması, ve alternatif bir politik hatta durmasıyla farklı bir noktada değerlendiriliyor. Politik sinema örneği olan Bahoz'da 90'lar öğrenci muhalefeti çerçevesinde irdelenen ve aşk, devrim, arkadaşlık, yoldaşlık gibi kavramlara Kürt hareketi penceresinden bir bakış atılıyor. 1990’larda, taşrada yaşayan Cemal, üniversite sınavını kazanıp İstanbul'a gelir. Geldiği ilk zamanlarda yalnızlık çekerken, sistem karşıtı devrimci bir gruba katılır. Yaşları daha küçük olan bu kişiler dünya düzenini değiştirmenin savaşını veriyorlardır. Cemal grubun öncülerinden Helin ile ideolojik bir çatışma halindedir, ama bu onun kimliğini keşfetmesine yardım eder. Cemal gibi olan Orhan ve Rojda adlı iki genç de Cemal’in geçtiği süreçten geçiyordur. Bu esnada gruplarıyla birlikte eyleme geçme fikri, gençlerin gelişimi gibi gerçeğe dönüşür. Fotoğraf filminden sonra Dûr (Uzak) adlı belgeseli çeken Kazım Öz, Fırtına filmiyle tekrar seyirci karşısında. Bahoz filmi, entelektüel çevrelerin bir kısmında heyecan ile karşılanırken, bazı sol çevreler, filmde öğrenci muhalefetinin tek taraflı değerlendirilmesini eleştirmişlerdir. Yine de konuyu ele alış biçimi açısından Bahoz kaydadeğer, ileride duran bir yapım olarak nitelendiriliyor.
 1. Burhan Özmen
  Kürt halkının vatanın bölünmesinden kaynaklanan ve hakim güçlerin asimilasyon projelerinin sonuçlarının er kişiler üzerinde gerçek birebir hiç abartızsız anlatılmış şeklidir Bahoz.
  Allah eyer hepimizi müslüman olarak yarattıysa ve onun katında hiçbir ırkın hiçbir ırktan farkı ve üstünlüğü yoksa Kürt halkınında bölünen vatan topraklarını en kısa sürede bu işgalcilerden temizleyip %90 nı müslüman olan bu ırkı bu zulumden kurtarmasını niyaz ederiz.Allah tüm ezilen halkların yardımcısı olsun.Zulüm edenin de belasını versin ama ondan ricam bu dünyada versin.
  • 6 Temmuz 2015 16:12
 2. fatma
  fatma
  • +15
  bir defalığına önyargılarınızı kırıp bakın bu insanlara ne demek kürt köpeği bu nasıl bi tabir aklım almıyor ortada bi sanat eseri ve çok ciddi bir emek var onu eleştir ben şahsen filmi çok beğendim bi çok yerde yorum ve senaryonun gidişatı izleyiciye bırakılmış bu noktaları izleyicinin doldurulması isteniyor zaten imdb'den de anlaşılacağı üzere kaliteli bir yapım tavsiye edilir winked
  • 12 Mayıs 2015 05:15
 3. alper
  alper
  • -24
  bir kürt köpeğinin hikayesi
  • 4 Ocak 2015 04:29
  1. dogumert
   SEN KİMİN KÖPEĞİSİN PİÇ KURUSU
   • 1 Ekim 2015 16:41