❯     ❯   Schizopolis (1996)

Favori Schizopolis (1996)

Schizopolis (1996)
Değerlendir:
  • +2
Yönetmen:
{film-director}
Senaryo:
{film-writers}
Film Yılı:
{film-year}
Imdb:
7,1
Film Türü:
{film-genre}
Film Dili:
{film-language}
Oyuncular:
{film-stars}
ülke:
{film-country}
Süresi:
96 min
İlk filmi Sex,Lies and Videotape (1989)’ten sonra Steven Soderbergh oldukça ilginç bir filme imza atıyor. Son derece absürd, son derece anlaşılması zor bir film olan Schizopolis, aynı zamanda insan ilişkileri üzerine yapılmış eğlenceli bir eleştiri. Film çekilirken yazılmış bir senaryo üzerinden çalışmayan ve doğaçlamalarla filmi çeken Soderbergh aynı zamanda başrolü de üstleniyor. Canlandırdığı iki karakterden biri, bir çeşit “yaşam koçu” olan T. Azimuth Schwitters için konuşmalar kaleme alan bir çalışan ve aile hayatından sıkılmış bir adam olan Fletcher Munson; diğeri ise kadınlara düşkün bir diş hekimi. Bu iki adamın ortak noktası ise Munson’ın karısı. Bir de Elmo Oxygen karakteri var ki, filmin ortasında başka bir filmin ekibi tarafından o filme geçmeye ikna ediliyor! Karakterler arası iletişimsizlik için en güzel örnek ise Munson’ın eşi onun konuşmasını Japonca algılarken, diş hekimininkini italyanca, karşılaştığı çekici bir adamınkini Fransızca algılıyor!
  1. dada ruhi
    selam. çok önceden izlediğim etkileyici bir filmdi. bu arada vidyo linkinin üzerine torpak atınız ki yeşersin. her neyse, film çok farklı, çok ütopik ve bir o kadar da ufuk açıcı. soderbergh abimiz 2000den sonra sinamadan elini eteğini çekseymiş daha saygıdeğer, yüce varlık olurdu benim gözümde. abimizin doğaçlama senaryosu gerçekten çok şahane. bence her insanın her sene bir defa izlemesi gereken filmler arasında. elmo oxygen karakteri şahaneydi ve aklımda kalan en güzel sahne ağaca asılmış "idea missing" yazısıydı. ayrıca yönetmenimiz olan soderbergh beyfendinin istimna ettiği bir sahne vardır. ayna karşısındaki mimikleri de görülmeye değerdir. bir de başlangıçta bir konuşma yapıyordu sanırım. o konuşmadaki soru yanıt kısmın da zekice hazırlanmış nükteler var. çok vir vir yaptım zira bu filmi daha çok kişinin izlemesinden yanayım.

    dipnot: soderbergh abimizin filmografisine baktım ve tel toro hazretlerinin che figürüne büründüğü filmin de yönettiğini öğrendim. 2000den sonra film çekmemesinden yana olan tavrım dolayısıyla huzurunuzda özür diler, el ayaklarına kapanırım soderbergh efendimizin.
    • 19 Ocak 2016 17:19