❯     ❯   Press - Basın (2010)

Favori Press - Basın (2010)

Press - Basın (2010)
Değerlendir:
  • +2
Yönetmen:
Senaryo:
Film Yılı:
Imdb:
7,2
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
1h 40min
Kategori:
Bir avuç gazeteci Diyarbakır’da yaşanan insan hakkı ihlallerini dünyaya duyurmaya çalışmaktadır. Gazetenin Diyarbakır bürosunda 7 kişi çalışmaktadır. Faysal, yaptığı bir haberde orduyla ilişkisi olan bir çetenin izine rastlar. Çete, bölgedeki birçok cinayetin zanlısıdır. Haberden sonra tehdit telefonları alsa da Faysal çetenin üzerine gitmeye devam eder, ancak bir sürü engellemeyle karşılaşırlar.

Doksanlı yıllarda çatışmaların yoğun olarak geçtiği Diyarbakır’da Özgür Gündem gazetecilerinin yaşadığı zorluklar ve bu zorluklar karşında yılmayan insanların mücadelesi Fırat’ın gözüyle anlatılmaktadır. O dönemlerde Diyarbakır’da yaşanan olayları dünyaya duyurmak için canla başla mücadele eden Hasan ve ekibi hiçbir şeyden korkmadan gazeteciliğin esaslarına bağlı kalarak objektif bir şekilde dünya kamuoyuna olup bitenleri duyurmaya çalışmaktadır. Bu ekibin en atılganı olan Faysal bir çetenin ordu ile bağlantısı olduğu haberini duyar duymaz bu olayın üstüne gider.Çünkü bu çete bölgede birçok katliam yapmıştır. Birçok tehdit telefonu almasına rağmen bu işten vazgeçmez haber küpürlerini fotoğrafçıya götürürken yolda öldürülür. Faysal’ın arkadaşı bu haberi yayılar; olanlar olur. Gazeteciler artık sıkıntı bir sürece girerler.Gazetecilere her taraftan baskı yapılır.


English : Turkeys first Kurdish language newspaper is under siege. After exposing human rights abuses in Diyarbakır, the journalists become the target of increasingly ruthless government-sanctioned intimidation.