❯     ❯   Kağıt (2011)

Favori Kağıt (2011)

Kağıt (2011)
Değerlendir:
  • +16
Yönetmen:
Sinan Çetin
Senaryo:
Sinan Çetin
Film Yılı:
Imdb:
6,1
Film Türü:
Dram
Film Dili:
Türkçe
Oyuncular:
Öner Erkan, Ayşen Gruda, Zeynep Beşerler, Asuman Dabak, Ahmet Mekin, Uğur Bilgin, Metin Cantimur, Fatoş Seymen, Mazlum Çimen, Bahar Sarak,
ülke:
Türkiye
Süresi:
1h 45min
Kategori:
Kağıt, yönetmenliğini Sinan Çetin'in yaptığı, 1977 yılında ilk filmini yapmaya çalışan genç bir yönetmenin hikayesini ve başından geçen olayları anlatmaktadır. Film 2010 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Ulusal Uzun Metraj Kategorisi Filmleri bölümünde yarışmış ve Ayşen Gruda En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır.
Filmin başında filmin konusunun temelini teşkil eden, "Bu film Kültür Bakanlığı sinema destekleme fonunun katkıları olmadan yapılmıştır" ayrıntısı bulunmaktadır. Film 1977 yılı 1 Mayıs dönemi öncesinde bir yönetmen adayının bürokraside eritilmesi sorgulamaktadır. Filmde fon müziği olarak 1 Mayıs Marşı kullanılmıştır.
Film aynı zamanda bazı çevrelerce politik damarı sağlam ve açılımlı bir karafilm denemesi yorumları almıştır. Filmin sonunda ise dünya genelinde devlet terörüne uğramış Nâzım Hikmet, Uğur Mumcu, Said-i Nursî, Hrant Dink, Martin Luther King gibi isimlerin görüntüleri bulunmaktadır.