❯     ❯   Lamekan: Metalaşan Kentin Çöküşü (2015)

Favori Lamekan: Metalaşan Kentin Çöküşü (2015)

Lamekan: Metalaşan Kentin Çöküşü (2015)
Değerlendir:
  • +10
Yönetmen:
Film Yılı:
Imdb:
7,0
Film Türü:
Film Dili:
ülke:
Süresi:
12min
Ekümenopolis belgeseliyle şehrin dönüşüm dinamiklerini, neoliberal iktisadi politikalar ekseninde önümüze seren İmre Azem yeni bir belgesel daha çekti. Yapımcılığını Gaye Günay‘ın üstlendiği Lamekan – Metalaşan Kentin Çöküşü adlı kısa belgesel, AKP’nin, 12 yıllık iktidarı süresince yürüttüğü neoliberal inşaat ekonomisini nasıl siyasi politikalarının merkezine yerleştirdiğini anlatılıyor.

“İnşaat odaklı ekonomik büyüme stratejisi, bir yandan milyonlarca insanın yaşadığı mahalleleri yabancı ve yerli sermayenin birer yatırım aracına dönüştürürken, diğer yandan kentleri, ormanları, suları, genel olarak yaşam alanlarını ve emekçilerin örgütlenme haklarını tehdit ediyor.”

Lamekan – Metalaşan Kentin Çöküşü; kentsel dönüşüm projeleri, deprem ve afet yasaları, 3.köprü, 3.havalimanı, orta sınıfın kendini konumlandırdığı yer ve emlak/gayrımenkul reklamları gibi kent ve kent hakkı üzerinden tartışılan birçok konuyu merkezine alıyor. İktisadi ve siyasi politikaların, kamusallık ve kamu düzeni tartışmaları üzerinden gerçekleştirildiği bu günlerde çıkan belgesel, kentin ve kentlinin bizatihi nasıl ranta dönüştürüldüğünü bir kez daha gözler önüne seriyor.