❯     ❯   Kuzey - Bakur (2015)

Favori Kuzey - Bakur (2015)

Kuzey - Bakur (2015)
Değerlendir:
 • +692
Senaryo:
Film Yılı:
Imdb:
6.8
Film Türü:
Film Dili:
Oyuncular:
ülke:
Süresi:
1h 32min
Bakur (Kürtçe: Kuzey) veya tam adıyla Bir Gerilla Belgeseli: Bakur, PKK militanlarının Türkiye'deki kamp yaşamlarını detaylı bir şekilde konu alan belgesel film.

92 dakikalık film 21 Mart 2013 Diyarbakır Nevruz’unda Abdullah Öcalan’ın PKK’ya geri çekilme çağrısıyla başlamaktadır. Film, dağdaki PKK mensuplarının geri çekilme sürecine verdikleri tepkiyi, dağlarla kurdukları ilişkileri ve sabah kalkmalarından akşam yatmalarına kadar gündelik ve siyasi hayatı konu almıştır.

Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu'nun yönetmenliğini yaptığı Bakur filmi 4-19 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen 34. İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilmeye hak hazanmış, fakat filmin gösterimi Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın engellemeleri sonucu gösterimden bir gün önce iptal edilmiştir. Kültür Bakanlığı, Festival yönetimine gönderdiği tebligatla "Kayıt ve tescil belgesi almamış olan yerli filmlerin programdan çıkarılmasını" istemiş, ardından tebligata göre gereğini yapmak zorunda olduklarını belirten Festival yöneticileri, filmin gösteriminin iptal edildiğini duyurmuştur.

Bununla birlikte film Stockholm Film Festivali kapsamında 10-14 Kasım 2015 tarihleri arasında İsveç'te gösterilmek istenmiş, fakat Türkiye hükumeti bu gösterimi engellemeye çalışmıştır. Stockholm Film Festivali Şefi Git Scheynius, festival programını açıkladığı basın toplantısında kendisine yöneltilen bir soru üzerine Türkiye'nin büyükelçilik nezdinde filmin gösterilmesini engellemek için girişimde bulunduklarını doğrulamış ve büyükelçilik ile diyalogların sürdüğünü söylemiştir.

“Bakur (Kuzey), Türkiye’de onlarca yıldır devam eden, adı konulmamış savaşın en önemli öznesi olan PKK’ye; derinlemesine bakışa davet eden bir belgesel. Film, Kürt coğrafyasının Türkiye sınırları içinde kalan üç ayrı bölgesindeki gerilla kamplarında hayatı yakından takip ediyor. Çekimleri, 2013 yılının yaz ve sonbahar aylarında gerçekleştirilen Bakur, 'kendi halklarının daha iyi bir geleceğe kavuşması için' silahlı mücadeleye katılmayı tercih eden kadın ve erkeklerle tanıştırıyor bizi. Ağırlıklı olarak ulusal kimlik talebi üzerinde yükselttiği mücadelesi ile tanınan PKK’nin, nasıl olup da bir kadın hareketine dönüştüğünü de anlatan Bakur, izleyiciyi PKK’ye farklı bir açıdan bakmaya davet ederek, bu gizemli dünyaya ışık tutuyor.’’ – Çayan Demirel & Ertuğrul Mavioğlu
 1. İbrahim Halil
  İbrahim Halil
  • +1
  Belgesel biraz ideolojik yaklaşmış meseleye. Mesela Müslüman bir coğrafyadan çıkmış insanların dilinde kültürel olarak bile olsa hiç islami bir ton yok. Mümkün mü böyle bir şey? Türkiye'de ateistler bile selamün aleyküm der ağız alışkanlığı olarak. Mesele böyle selamlaşmaları değil tabii ki ama bunlar sosyalist bilinçlilik adına ayıklanınca doğallık gitmiş yapaylık gelmiş. Geri plandaki gerillanın aralarında çokça Türkçe konuşması beni şaşırttı doğrusu. Gerillayı ilk kez bu şekilde bir belgeselde izledim ve son derece amatör buldum. Bir Kürt olsaydım ve de bu ideolojiye inansaydım bütün umudumu yitirirdim. Sembollere saplanıp kaldıkları için dağ şartlarında giyilmeyecek kıyafetlerle dolaşıyorlar. Mekapla dolaşılır mı kardeşim bu devirde dağ başında? Sembolik önemi var değil mi? Titre dur o zaman. Dağdaki kurdukları hastane ortamı sedyeden ibaret revir odaları olur ya fabrikalarda filan. Aynen öyle. 40 yıldır savaşan adamların sağlıkla ilgili hem de Kandil!'de kurdukları ortam böyle mi olmalı? Sürekli sigara içip sağlıksız şeylerle besleniyorlar. Bir davaya inanmış insanlar için hayatta kalmak sağlıklı yaşamak bu kadar önemsiz midir? Gerillanın ağzı ezber şeylerle dolu. Kişisel olarak görüş bildiren yok. Ezberlenmiş cümleler mırıldanıyorlar sürekli. Bütün ideolojik ortamlarda olduğu gibi. Askeri açıdan bu şekilde önlerinde bir kaç asır var. İHA ile SİHA ile şınav çekerek, orta oyunu düzenleyerek başarılı olunabilir mi?
  • 31 Aralık 2017 01:05
 2. Zeynep
  Zeynep
  • -1
  Merhaba, video açılmıyor :(
  • 6 Kasım 2016 14:30
  1. Root
   Root
   • 0
   Alternatif eklendi. Teşekkürler.
   • 10 Kasım 2016 15:37
 3. helbest
  helbest
  • +1
  Kesinlikle özgürlük birilerin özgürlüğünü kısıtladığınızda biter. Dersim 38'de kadınlara tecavüz edilip yaşlı çocuk ayırmadan herkesin katledilmesi, 12 Eylül'de Diyarbakır Cezaevinde insanlık onurunun ayaklar altına alınması, Roboski'de 19'u çocuk 34 Kürd'ün öldürülmesi, Hacı Lokman Birlik'in polis akrebinin arkasına bağlanıp metrelerce sürüklenmesi özgürlüğün katledilmesidir. Şu an bu olanlarsa 'Yiğit Türk Askerinin ve Vatanı İçin Gerekirse Şehit Olacak (!) Siyasilerin' eseridir.
  Ülke ayağa kalkmışken penguen belgeseli yayınlayan, hükümet yalakası kanallardan da haberleri takip etmeyin artık, uyanın.
  • 7 Haziran 2016 22:11
 4. art
  art
  • +17
  Sözde özgürlük savaşçılarının eylemlerine göz atalım, adam kaçırma , haneye tecavüz, köy basıp çoluk çocuk öldürme, şehirleri mayın tarlasına çevirme,ambulans,okul, hastane,adliye,cami demeden yıkıp yakma, propagandasını yapmayanları göçe zorlama,öz yönetim diyerek sur,cizre ,yüksekovayı harabeye çevirme(sonu ölen,teslim olan insanlar), canlı bomba eylemleri yaparak gericilikte sınır tanımama...
  Ne kadarda iyi insanlar değil mi? Size özgürlük getirmek için yüz binlerin hayatı mı çalmaya devam edecekler ?
  Meclisin 3. partisi ,ülkenin en büyük STK'ları faal vaziyettedir. İlminizle fikrinizle düşüncelerinizi aktarın .Ama öldürerek, rusyanın maşası olarak değil! Özgürlük birilerin özgürlüğünü kısıtladığınızda biter.
  • 28 Nisan 2016 21:25
 5. mavzer
  mavzer
  • -4
  öncelikle film güzeldi serkeftin !. bordo klavyeliler yinemi siz vatan kurtarmaya mı geldiniz? gidin survivor izleyin .
  • 17 Nisan 2016 12:37
 6. lookingforsubtitles
  Hi! Is there a possibility to add ingilizce subtitles to this movie? Thanks a lot!
  • 26 Mart 2016 10:21
 7. NeMutluTürkümDiyene
  zaten biliyorduk ne olduklarını bunu film haline getirmişler başlarda bile intikam almak için geldim buraya diyor...ben şöyle söyliyeyim boşuna çabalıyorlar....
  • 20 Mart 2016 23:56
 8. Ciryus
  Ciryus
  • -7
  Ekleyen aekadaşa sonsuzca teşekkürler. Bazı faşistler memnun olmamışlar onlara kızmayın: köpekler tanımadığı kişilere havlarlar
  • 9 Mart 2016 14:24
 9. Atilla Soysal
  Ne denir ki.. bu savaşı, bu direnişi, bu kavgayı anlayamanların izlemesi gerekir mutlaka.. emeği geçen herkesin ellerine ve yüreğine sağlık.. ve bir kez daha utanç duydum ezen ulus milliyetinden olduğum için.. ama yüreğim bu temiz, saf, bilinçli, özğürlük savaşçısı arkadaşlar ile beraber atıyor...
  • 24 Şubat 2016 19:07
 10. Feride
  Feride
  • -15
  Cok etkilendim..Bizi yönetenler hep bize masal okumus..Objektif düsüncem evet,Gönüllü olarak kelleyi koltuga alanlar kesinlikle özgürlüge sevdali kisilerdir..özellikle kadinlarin özgüvenine hayran kaldim..Sitenize tesekkürler..
  • 19 Şubat 2016 18:19
 11. nesrin
  nesrin
  • -9
  hetika xwe birin. van hetika xwe ji birin ya me ji pe vi zimani tirki. bes min fem bikira dijmin ki ye u ev ziman ya keye. hawaaaar ax hawar dema kurdi biaxifin ji niv kurdiye.
  • 28 Aralık 2015 23:12
 12. altun 6327
  taner arkadas sen sicak yataginda yorum yaparken onlar ozgurluk icin adalet icin kelleyi koltuga alip savasiyorlar biraz saygi goster belli ki korkaksin ama olculu ol yorumlarinda,katil amerika katil erdogan demekle bisey gecmiyor eline savasmaktir en buyuk zilsim budur...basini sosyalizm kitaplarini okumaktan kaldir bi bir de onderligin kitaplarini oku cok degil sadece bir tane okusan yeterlidir,,,
  • 19 Aralık 2015 23:45
 13. Taner
  Taner
  • +13
  Belgeselin çoğu Derim de geçiyor. Militanların - sorumluların ağzından , bölgenin Kızılbaş - alevi bölgesi - halkı olduğuna dair bir kelime bile çıkmıyor. Kürt hareketinin kendi içinde bir gram özgür düşünceye , inançlara , çevresinde ki, içinde bulunduğu halka saygı yok.
  Kürt hareketi üyelerine, savaşçılarına batıdan zorla askere alınan, çatışma bölgesine sürülen yoksul ailelerin emekçi çocukları hakkında, onların "düşman" olduğunu empoze etmiş. Ama bakıyorsun Yöneticilerin ağzından , savaşçıların ağzından Erdoğan hakkında "düşman" "faşist" "katil" "hırsız" kelimesi çıkmıyor.
  Yani faşist, hırsız, katil bir düzenin yöneticilerine, Mit - Kontrgerilla yöneticilerine, karar vericilerine dair "tık" demiyorlar, "gık" demiyorlar.
  "Gezi - Haziran İsyanı" zamanında Katil- Hırsız Erdoğan'ı da "ayakta tutmakla" da övünmüşlerdi.
  Katil - Hırsız , Emperyalist Amerika dan söz ederken de sadece "Amerika" diye söz ediyorlar.
  Ama üye- militanlara, karşılarına aldıkları yoksul çocuklar- emekçi çocuklar - askerler hakkında " düşman " oldukları ezberlettirilmiş, empoze edilmiş.
  Yüzyıllarca Kürt yoksullarını sömürmüş ezmiş "moraba" etmiş ağalara laf yok- eylem yok;
  Faşist- hırsız- katil - diktatör iktidar sahiplerine - Erdoğan'a laf yok, yakıştırma yok, gerçek yok, tam tersine zamanın da Erdoğan'a , AKP ye destek de oldular.
  Ayrıca kadın militanları erkeklerden bilerek ayırmışlar - haremlik selamlık olmuş ve kadınlara sadece Öcalan ı sevmeyi - tapmayı , erkek olarak sadece onu bilmeyi empoze etmişler.
  Belgesel de sıradan üyelerle de - militanlarla da konuşulmamış, duyguları, düşünceleri özgürce sorulmamış, zaten sorulsa cevap verme hakları da yok, belli. Onlar hep kenarda ölmek ve öldürmek üzere , söz hakkı olmadan emir eri olarak duruyorlar malesef.
  Kürt hareketinin yoksul hiç bir halka bir gram faydası olmaz , olamaz bana göre. Kendi içinde konuşma , özgürce düşünüp konuşma hakkı tanımayan bu hareketin , topu topu en fazla dönüp dolaşıp 10 kelimelik dağarcıkla - kelime kullanarak konuşturulan bu hareketin herhangi bir yoksul halka bir gram faydası olmadı bundan sonra da olmaz. Yoksulları birbirine düşürmesinler, gölge etmesinler yeter.
  • 12 Aralık 2015 21:58
 14. roza
  roza
  • -16
  Çok başarılı bir belgesel film,ön yargıları kıracak niteliktedir.Uzun yıllardır verilen mücadeleyi gerçekçi bir şekilde ifade ediyor.
  • 11 Aralık 2015 12:39
 15. resho marcos
  Hevale Admin.. Spas ji bo parvekirina filme.

  Heger subtitle a yen film hebe em dikarin ji translate ingilizi bikin .. bo miroven xerîb ji temase bike u mesele fehm bike.

  Silav u rez,
  Resho Marcos
  • 4 Aralık 2015 13:37
 16. Cudi Siverek
  Her Kesimden insanın sadece bir kez barış adına , umut adına , yaşam adına izlemesi gereken müthiş bir Gerilla Belgeseli Tüm Film Ekibine yürekten Teşekkürler.
  • 26 Kasım 2015 18:56
 17. admin
  admin
  • 0
  linkler yenilenmiştir. sorunsuz izlenebilir.
  • 24 Kasım 2015 16:21
 18. brcanyldz
  bakur izlenmiyor düzeltir misiniz
  • 17 Ekim 2015 17:50
 19. siyabend
  video sorunlu düzeltilsin lütfen bakur internette bulunmuyor yükleyinnn
  • 15 Ekim 2015 19:01
 20. Çiya Semsur
  Aylardır beklediğim bir filmdir.Ve nihayetinde izledim.Ve çıkarımım şu oldu:
  ''Savaş insan oğlunun en kötü icadıdır, ama onlar yaşamak için savaşıyorlar.''
  • 29 Eylül 2015 09:37
  1. ozn47
   ozn47
   • +1
   arkadaşlar filmin linkini atarmısınız
   • 10 Ekim 2015 21:55
 21. rdltn
  rdltn
  • 0
  Biraz önce filmi 4 part halinde internete seyrettim. Gerilla özgürlük hareketi oldugunu söylüyor, fakat bütün iradesi ve benligi bir kisiye hipotek edilmis durumda. Böyle bir gerilla hareketinin özgürlük savascisi olmasi mümkün degil. Özgürlük savascisi olabilmesi icin önce kendi özgürlügünü kazanmasi gerekiyor.

  Filimde de erkegi öldürmek konusuna deginiliyor. Ben Mahir Sayin'in Abdullah Öcalan ile yaptigi röportaji "Erkegi Öldürmek- Abdullah Öcalan ne diyor?" kitap olarak yayimladi ve kitabi da okudum. Yazarin kendisine de söyledim. Erkegi birakin öldürmeyi daha da icselllestirmisler. Kadin gerillalar kampa erkek gerillalari pek amiyorlar, nedeni de bu sekilde erkegi öldürüyorlarmis. Ama kayakilarda Abdullah Öcalan'in resimi var ki o tam da erkegi temsil ediyor. Cünkü erkegi öldürmek Abdullah Öcalan'i öldürmektir. Gerillalarin agzindan kimi zaman kürt milliyetciligini aciga vuran sözcükleri sarf etmekten cekinmiyor. Bu öyle bir kisilige sahip oldugunu gösteriyor. Nehirde ki baliga "Kürt Baligi" demek nasil aciklanir. Kürt olupta PKK'li olmayan bir de PKK nezdinde o kisi kürt degildir. Bu da kürt milliyetciliginin baska bir boyutu.
  • 20 Eylül 2015 02:15
 22. ouz
  ouz
  • -10
  isabet olmuş, çayan demirel ırkçı ve ayrılıkçı propaganda pompalayan biridir, sanatla sinemayla uzaktan yakından alakası yoktur. nazi propaganda filmlerinin sanatsal ağırlığı neyse çayan demirelinkilerinki de aşağı yukarı o kadardır.
  • 7 Eylül 2015 00:40
 23. omer
  omer
  • +5
  Bir an önce izlemek istiyorum,her gün siteye yüklenmiş mi diye bakmaktan usandım.
  • 23 Ağustos 2015 04:05
 24. Kendal
  Kendal
  • -1
  Admin ilerleyem zamanlarda filmi sayfaya koyacakmısın ? Bekliyoruz bilgilendirirsen çok sewiniriz
  • 28 Temmuz 2015 22:09
 25. Ertuğrul Mavioğlu
  Merhaba arkadaşlar, yüklenen ve izlemeye çalıştığınız bu kopya, filmin son derece düşük kalitedeki ve henüz bazı düzeltme ihtiyaçlarının giderilmediği bir kopyasıdır. Filmi kimin nasıl ve nerede izlediği konusuyla inanın ilgilenmiyoruz. Hatta film sansürlendiği vakit "Bakur'u İzlemeyen Kalmayacak!" cümlesini söyleyen ve "filmi izletmek istiyoruz" diyen herkese de mutlaka yanıt veren bir ekibiz. Ancak biz henüz dünya festivallerinde görücüye çıkmamış olan bu filmin böylesi kötü kopyalarla internete yüklenmesini doğru bulmadığımız gibi filme karşı düşmanca bir tavır olarak değerlendiriyoruz.
  Daha önce de söyledik, bazıları ısrarla bel altı vurmaya gayret ediyor. Bunları ciddiye almasak da "Bakur ekibinin tüm derdi para kazanmak" diyen densizlere duyurayım. Biz bu filmi çekmek için, bırakın ortaya koyduğumuz iki yıllık emeği, bırakın Çayan Demirel'in yüklendiğıi stres nedeniyle hastanelik olup hala tedavi görmesini; kredi çektik ve hala onu ödemeye çalışıyoruz, bu filmden ötürü cebimize girmiş tek bir delikli kuruş dahi yoktur.
  Bağımsız filmlerin önünü devlet kesmeye çalışıyor ki bu çok anlaşılır. Peki çalıntı kötü kopyalarını yayarak filmin zebil ziyan olmasına neden olan 'iyi niyetli' dostlara ne demeli? Tekrar ediyorum, filmin dünya festivallerindeki şansını yok etmeyin. Verdiği güçlü mesajların dünyaya ulaşmasını engellemeyin. Bu güne kadar Bakur gösterimini organize edip çağrılı olduğumuz her yere gittik, yine de gideriz. İyi niyeti ve emeğe saygıyı muhafaza edelim. Lütfen Bakur'u bu siteden kaldırınız. Şimdiden teşekkürler. Ertuğrul Mavioğlu (Bakur filminin yönetmenlerinden)
  • 10 Temmuz 2015 11:58
 26. genco
  genco
  • -5
  ezilen bir milletin ıırkçılığı olamaz memet. pkk işgalci güce karşı topraklarının öz savunmasını veren halktır.
  • 9 Temmuz 2015 13:26
 27. memet
  memet
  • 0
  bu sitenin kürtçü politikasından usandım. türkçülerden ne kadar usandıysak yıllar boyu şimdi aynı şeye kürtler soyunuyor. yıllarca o bölgede sınır boyunda yaşamış birisi olarak ırkçılıkla hiçbir yere varılamayacağını söyleyecem ama boşuna olacak.

  pkk asla halkların savaşını yürütmüyor. pkk asla masum değil. bütün bu belgeseller filmler, son dönemde türeyen kürtçü yönetmenler vs medyatik savaşın tarafıdır.hepsi bu. ve onlar da masum değil. tıpkı ordunun ve türklerin ve devletin masum olmadığı gibi. lanet olası memlekette bizi bi arada tutacak bişey kalmadı mı be ya. kahretsin!!
  umarım yayınlanır bu yorum.
  • 9 Temmuz 2015 02:38
  1. ramazan bibol
   ilk cümlenden anlaşılıyor kı fasızm kokuyosun .. kürtçü polıtıka ne ya sırf kurtce fılmler var dıye gosterdıgın tepkıye bak . belkı gormedın dıye dıyorum sıtede her yerden hemen hemen fılmler var .

   onurlu vicdanlı yazarlar yonetmenler dıle getırecektır gercegı ve yanlıs olanı. lanet olası memlekette bızı bır arada tutan baskılardı sömürüydü inkardı yok etmeye dayalı bir sistem işliyordu tarıh boyunca....
   • 1 Eylül 2015 02:16
  2. serkan yetişkin
   siyasilerin bin cümlede dile getirdiklerini bu filmde tek bir sahnesinde bir bakış veya bir cümle anlatabiliyor.bu filmi daha dogru dürüst izlemeden yorumlayanlar kürt milliyetçiigi var diyenler şunu iyi bilin herkes sizin kadar korkak degil . masa başında klavyeye tuşlarında barış kardeşlik ve ülke gerçekliğini anlamak ve anlatmak olmaz ,bu nedenledirki cesurca emek harcayan bu filmdeki oyuncu ve yünetmen ekibine saygı göstermek lazım.
   • 25 Ekim 2015 14:57
 28. genco
  genco
  • +1
  Uzun zamandır internete düşmesini bekliyorum, anasayfada görünce heyecanlanıp açtım hemen ama film yok.. Neden yok ? :)
  • 9 Temmuz 2015 00:05